poniedziałek, 19 marca 2012

Dobre rady dla programistów Windows Phone

Po kilku tygodniach korzystania z Marketplace z poziomu telefonu nasunęło mi się kilka myśli i dobrych rad dla programistów umieszczających tam swoje aplikacje. Dotyczą one głównie aplikacji użytkowych - nie gier - i wynikają z potrzeby wygody korzystania z aplikacji mobilnych.


Metro UI

Nie oszukujmy się - ludzie korzystający z Windows Phone lubią styl Metro. Więc jeśli myślisz o zaimportowaniu twojej aplikacji z Androida czy iPhone'a łącznie z jej wyglądem (tak jak ta po prawej), to wyleje się na ciebie fala krytyki w ocenach aplikacji. Wysil się i dostosuj aplikację do interfejsu Windows Phone.

Warto również zadbać o to, by tło aplikacji było dostosowane do głównego motywu Windows Phone. Czyli jeśli korzystam z ciemnego tła, to niech aplikacja również taka będzie. Dość nieprzyjemne jest otwieranie aplikacji, która poraża nasze oczy białym tłem - zwłaszcza gdy siedzimy w ciemnym pomieszczeniu. Nie muszę chyba dodawać, że białe tło pożera więcej energii. Ale jeśli nie chcesz się bawić w dwa motywy kolorystyczne, to lepiej zostać przy ciemnym.

Bardzo ładnie wyglądają aplikacje z bardzo stonowaną grafiką w tle, jak np. Marketplace czy Listonic, który dodatkowo umożliwia zmianę motywu.

Nazwa aplikacji


Nazwa powinna krótko opisywać, co dana aplikacja robi. Nie dotyczy to gier, które z zasady mają wymyślne nazwy. W dobrym stylu jest "People Birthdays", "Where's my car?" czy "Bankomaty". Powód jest prosty, przeglądanie aplikacji w Marketplace na telefonie jest dość ograniczone - na liście widzimy tylko logo, nazwę, cenę i ocenę. To na podstawie tych parametrów ludzie decydują, czy kliknąć w szczegóły, a potem czy pobrać program. Jeśli aplikację nazwiemy "MyCoolApp", która być może faktycznie jest cool i robi wszystko (pierze, sprząta i gotuje :)), to na podstawie samej nazwy potencjalni klienci nie będą mieli o tym bladego pojęcia.

Logo


Bardzo stylowo wygląda proste logo o jednokolorym tle, które również może dostosowywać się do wybranego akcentu w systemie. Do tego pierwsza literka aplikacji (F jak Facebook, B jak bankomaty, L jak Listonic) i voila - wcale nie trzeba się trudzić nad ładnym obrazkiem. Prostota wyglądu - ona urzeka ludzi w Windows Phone i korzystajmy z tego.

Przykłady fajnych logo:
ListonicTweeterHotels.comSkyScannerText n Walk

Czcionka


Żadnych powykrzywianych, zabawnych, komiksowych czcionek typu "Comic Sans MS". Na małym ekranie tego się nie da czytać, tym bardziej gdy czcionka jest mała! Ekran telefonu nie jest zbyt duży, więc czcionka powinna być dość duża i wyraźna.

Szybkość uruchamiania


Aplikacja musi się szybko uruchamiać. Jeśli trwa to dłużej niż 3 sekundy to wywołuje irytację. Tak jest np. z aplikacją Facebooka wypuszczoną przez Microsoft Studios. Po kilku odpaleniach wróciłem do standardowego przeglądania kontaktów i zakładki "co nowego" - działa to znacznie sprawniej, choć ma mniejszą funkcjonalność.

Aplikacje na telefon są z reguły dość proste, a ich ładowanie nie powinno zająć dużo czasu. Rozważmy ładowanie tylko niezbędnych danych przy starcie, a potem ładujmy tylko to, czego potrzebuje użytkownik.

Kolejnym złym przykładem jest aplikacja Birthdays (wyświetla nadchodzące urodziny znajomych) - ładuje się szybciej niż Facebook, ale ma inną niedogodność. Za każdym razem po przejściu na listę nadchodzących urodzin, applikacja łączy się z FB i pobiera aktualizacje. Czyli: wchodzę do ustawień i coś zmieniam - wracam - "updating" - czytam info o aplikacji - wracam - "updating"... I tak w koło Macieju - chyba przez tą ostatnią minutę urodziny moich znajomych nie uległy zmianie? Również mało prawdopodobne jest, żeby w tym czasie moja lista znajomych powiększyła się. Tutaj aktualizacja powinna odbywać się tylko przy starcie lub po kliknięci na przycisk "odśwież", którego tam jednak brakuje.

Wersja trial


Nie kupię aplikacji, której funkcjonalności nie mogę wcześniej przetestować. Drogi są dwie - pierwsza to publikacja wersji darmowej i płatnej jako dwóch osobnych aplikacji, co z kolei jest upierdliwe bo trzeba dwukrotnie przechodzić procedurę publikacji. Druga metoda - bardziej oczekiwana - to wersja trial z ograniczoną funkcjonalnością lub pełną funkcjonalnością i ograniczeniem czasowym. Pokażmy potencjalnemu klientowi co aplikacja potrafi, przyzwyczajmy go do niej, a potem każmy zapłacić za dalsze korzystanie :) Myślę, że trudno mu będzie odmówić.

Błędy, błędy, błędy


Unikajmy błędów ortograficznych i logicznych w aplikacji. Wyżej wspomniana aplikacja do śledzenia urodzin pewnego razu uaktywniła przypomnienie o tej treści: "Jan Kowalski kończy 2008 lat". być może programista nie przewidział iż kontakt może nie mieć wprowadzonego roku urodzenia - jest jedynie dzień i miesiąc. Nie wiem tylko skąd te 2008, a nie na przykład 2012?

Podsumowanie


I to tyle na razie. O czymś zapomniałem? Gdy z czasem pojawi się więcej uwag, to uzupełnię artykuł.

W komentarzach poniżej wpisujcie godne polecenia aplikacje, które ładnie wyglądają i szybko działają - wraz z krótkim opisem do czego ona służy.Metro UI

3 komentarze:

dotnetomaniak.pl pisze...

Dobre rady dla programistów Windows Phone...

Thank you for submitting this cool story - Trackback from dotnetomaniak.pl...

jstadnicki pisze...

Nie zgodzę się z tym, że wszyscy na WP kochają metro. Są aplikacje, na których metro jest nie funkcjonalne i traci się przez to czytelność. Dla mnie najlepszym (w zasadzie najgorszym) przykładem na to jest systemowy kalendarz - za dużo zmarnowanego miejsca. Co do szybkiego ładowania aplikacja to prawda, nic bardziej nie wkurza jak czekania aż się coś załaduje.

Kamil Janiszewski pisze...

Dzięki za uznanie dla Listonic :)