sobota, 28 grudnia 2013

O kontrolkach Telerika dla Windows Phone 7

Wstrzymywałem się z napisaniem tego posta, ale ostatnio moje aplikacje korzystające z RadControls for Windows Phone nie działają jak powinny...

Błędy w kontrolkach

Już od jakiegoś czasu spisywałem irytujące błędy w kontrolkach Telerika:
  1. AutoComplete rzucał wyjątkiem podczas wyboru podpowiedzi (poprawiono). Ten błąd nie został przeze mnie wyłapany podczas publikowania aktualizacji Listy zakupów, przez co posypało się kilka negatywnych recenzji :-(
  2. Innym razem RadMessageBox zawsze zwracał informację, że został wciśnięty przycisk nr 1, mimo że było ich kilka (poprawiono).
  3. LiveTileHelper działa zawodnie przy zrzucaniu kontrolki do kafelka. Co któryś raz kafelek nie jest renderowany prawidłowo, a cała operacja działa zadziwiająco wolno.

    Raczej lepszym sposobem będzie samodzielny zrzut kontrolki do obrazka (przykładowy kod). Wynik jest świetny - kafelek po lewej to wynik działania Telerikowej kontrolki, po prawej to własny kod:


Wnioski

Nie chcę powiedzieć, że programiści nie mają prawa popełniać błędów, ale przy płatnych narzędziach wymagam przynajmniej, aby podstawowa funkcjonalność była przetestowana. W dwóch pierwszych przykładach tak nie było - błędy były powtarzalne i można je było wyłapać praktycznie przy pierwszym użyciu.

Co więc robić?

  • Nie ufać, że jakikolwiek zewnętrzny komponent jaki używamy jest gruntownie przetestowany. 
  • Samodzielnie testować całą aplikację, zwłaszcza w tych miejscach w których korzystamy z zewnętrznych kontrolek.
  • Samodzielnie pisać kod i ograniczyć korzystanie z zewnętrznych komponentów :-) Przynajmniej mamy kontrolę nad kodem i wiemy jak coś zostało zaimplementowane.
  • Ewentualnie: wstrzymać się z aktualizacją kontrolek w naszym projekcie, jeśli aplikacja działa dobrze i użytkownicy nie zgłaszają błędów.

Brak komentarzy: