poniedziałek, 4 marca 2013

Lumia 800 - czarny ekran podczas rozmowy

Od kilkunastu tygodni miałem problem z telefonem (taki sam jak ten kolega), polegającym na tym że podczas rozmowy ekran telefonu robił się czarny i nieaktywny. Nie migał jak powinien co sekundę, aby można było przykładowo rozłączyć rozmowę. Było to bardzo irytujące i przypuszczałem że to problem software'owy, gdyż akurat nasilił się po aktualizacji do Windows Phone 7.8. Na szczęście nic z tych rzeczy i udało się go rozwiązać bez wizyty w serwisie!
Prześledziłem dziesiątki forów polskich i zagranicznych. Prawie wszędzie pojawiały się sugestie typu "masz uszkodzony czujnik zbliżeniowy i zanieś telefon do serwisu".
Ani trochę nie pomogły też poniższe operacje:

  • hard reset
  • usunięcie folii ochronnej z ekranu
  • oczyszczenie szmatką czujnika odległości (w prawym górnym rogu ekranu)
  • dociśnięcie ekranu na wysokości czujnika odległości (bo lubi odstawać)
Ekran nadal był nieaktywny podczas prowadzenia rozmowy.

Co zadziałało?

Działającą odpowiedź znalazłem na zagranicznym forum Nokii. Pomogły dwie bardzo proste operacje, do której potrzebujemy sprężonego powietrza lub... czystego i świeżego oddechu :) Mianowicie należy przy użyciu ww. powietrza przeczyścić wyjście głośniczka na górze telefonu nad ekranem oraz kieszeń na kartę SIM (po uprzednim wyjęciu tejże karty).

Po wszystkim telefon zaczął normalnie działać i reagować na odjęcie go od ucha podczas rozmowy - ekran się aktywuje! Najwyraźniej w środku telefonu, przy karcie SIM zbiera się kurz i brud, który zaburza działanie czujnika zbliżeniowego.

8 komentarzy:

Oskar pisze...

Czy po czasie Twój telefon nadal działa prawidłowo? Mam ten sam problem. Przedmuchałem go tak jak napisałeś i pomogło to tylko na kilka rozmów. Jutro spróbuję go jeszcze przeczyścić sprężonym powietrzem.

Grzegorz pisze...

Trudno mi odpowiedzieć, bo kilkanaście dni po zabiegu wyświetlacz przestał działać, więc telefon trafił do serwisu i dostałem nowy LCD. Teraz wszystko działa jak należy :)

Kazimierz pisze...

Narazie pomogło, dzięki:)

Kazimierz pisze...

Póki co pomogło, dzięki!

ewamija pisze...

Właśnie zrobiłam - najwyraźniej mam wyjątkowo czysty oddech, bo pomogło ;) Dzięki :D Nie myślałam, że tak prosta czynność usunie problem :)

lemonet pisze...

Bardzo dziękuję za radę. Już się wybierałam do sklepu z płaczem i reklamacją, w życiu bym nie pomyślała, że pomoże przedmuchanie głośniczka :D

Anonimowy pisze...

Folia ochronna nalezy ja zdjac i problem z glowy ...mianowicie nokia ma czujnik ktory odczytuje zblizenie do ucha czujnik odczytuje zblizenie..

rowert pisze...

Dzięki Mistrzu. Mój telefon jest po wymianie popękanego dotyku dotyku, awaria pojawiła się po pewnym czasie od wymiany. Telefon został przedmuchany, wyczyszczony. Jednak efekt serwisowy pojawił się dopiero po wyczyszczeniu papierowym ręcznikiem górnej części telefonu - tej z napisem Microsoft. Niedokładnie wklejony dotyk został dociśnięty przez pocieranie - telefon działa tak jak nowy - dzięki wielkie.